Kancelarie Adwokackie

Alimenty na małżonka

Alimenty na małżonka - Najważniejsze informacje

Alimenty na małżonka to kwestia, która często wywołuje liczne wątpliwości i emocje. Polskie prawo przewiduje obowiązek alimentacyjny między małżonkami zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i po rozwodzie. W jakich sytuacjach można się o nie ubiegać? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie finansowe od byłego partnera? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Alimenty na żonę – Kiedy można się o nie ubiegać?

Alimenty na żonę są jednym z rodzajów wsparcia finansowego, które może być przyznane w określonych sytuacjach. Obowiązek alimentacyjny między małżonkami wynika z polskiego prawa rodzinnego i ma na celu zapewnienie środków do życia osobie znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej.

Nie każdy ma świadomość, że obowiązek alimentacyjny między małżonkami istnieje także w trakcie trwania małżeństwa. W sytuacji, gdy żona nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb, może domagać się od męża wsparcia finansowego. Ma to miejsce, chociażby z powodu choroby, opieki nad dziećmi, czy braku możliwości zarobkowych. Obowiązek ten wynika z zasady współdziałania małżonków dla dobra rodziny, zapisanej w polskim Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Alimenty na byłego małżonka – Zasady i warunki przyznania

Jak wygląda aspekt przyznawania alimentów na byłego małżonka? Otóż w tym przypadku istnieją różne możliwości. Jeśli rozwód został przeprowadzony bez orzekania o winie, małżonek, który znajduje się w niedostatku, może domagać się alimentów od byłego partnera. Obowiązek alimentacyjny w takim przypadku trwa maksymalnie 5 lat od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Czas ten może się zmienić, gdy obie strony zgodzą się na jego wydłużenie.

Co w przypadku jednak gdy sąd orzeknie o wyłącznej winie jednego z małżonków? Wówczas strona niewinna może ubiegać się o alimenty, jeśli jej sytuacja materialna pogorszyła się w wyniku rozwodu. W takim przypadku obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo. Może on bowiem trwać nawet do końca życia osoby zobowiązanej, pod warunkiem że sytuacja osoby uprawnionej nadal wymaga wsparcia.

Wysokość alimentów na żonę – Jak jest ustalana?

W sprawach o alimenty sąd analizuje wiele aspektów, aby zdecydować, czy żona ma prawo do świadczenia, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Na czym jednak instancja opiera swoją decyzję w tym przypadku? Na wysokość zasądzonej kwoty wpływa przede wszystkim sytuacja finansowa żony, czyli jej dochody, majątek oraz koszty życia.

Ponadto pod uwagę bierze się możliwości zarobkowe żony. Wśród nich znajduje się wiek, stan zdrowia, koszty związane z leczeniem w sytuacji choroby, jak i kwalifikacje zawodowe. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć również zarobków i majątku męża oraz tego, w jakim standardzie żyli podczas trwania małżeństwa.

Jak uzyskać alimenty na małżonka?

Aby uzyskać alimenty na małżonka, należy złożyć pozew do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentów lub wnioskodawcy. Powinien on zawierać dokładne uzasadnienie trudnej sytuacji materialnej osoby wnioskującej. Co więcej, musi wykazywać, że nie jest ona w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Niezbędne jest dołączenie dokumentów potwierdzających dochody, wydatki, stan zdrowia czy inne okoliczności wpływające na sytuację życiową.

W trakcie postępowania sądowego analizuje się sytuację finansową obu stron. Uwzględniane są wówczas zarówno potrzeby osoby wnioskującej, jak i możliwości zarobkowe oraz majątkowe osoby zobowiązanej. Wysokość alimentów jest ustalana na podstawie tych okoliczności oraz dotychczasowego standardu życia małżonków. 

Alimenty po rozwodzie – Ile lat można je otrzymywać?

Jeśli rozwód został orzeczony bez winy stron, obowiązek alimentacyjny trwa maksymalnie 5 lat, chyba że sąd postanowi inaczej. W przypadku rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków osoba niewinna może ubiegać się o alimenty bez ograniczenia czasowego. Warunkiem jest fakt, że jego sytuacja materialna pogorszyła się w wyniku rozwodu.

W takiej sprawie pomoc prawnika w zakresie prawa rodzinnego okaże się nieoceniona. Adwokat świetnie poradzi sobie zarówno ze sporządzeniem takiego wniosku, ale również późniejszym postępowaniu, jeśli do niego dojdzie. W takich sprawach doświadczenie to podstawa. Profesjonalna porada i wsparcie w przygotowaniu dokumentów znacząco zwiększają szanse na uzyskanie korzystnego wyroku.

Czy można obniżyć lub uchylić alimenty na byłego małżonka?

Obniżenie lub uchylenie alimentów na byłego małżonka jest możliwe. Wymaga to jednak złożenia odpowiedniego wniosku do sądu i wykazania, że zaszły okoliczności uzasadniające taką zmianę. O takim obniżeniu lub uchyleniu może zadecydować moment, w którym osoba zobowiązana nie osiąga już takich samych dochodów, jak w momencie ustalania alimentów. Powodem może być zwolnienie z pracy, choroby lub inne trudności finansowe.

Inną możliwością jest sytuacja, gdy były małżonek, na którego rzecz zasądzono alimenty, poprawił swoją sytuację materialną. Oznacza to, że podjął pracę, odziedziczył majątek lub w inny sposób jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Wówczas również wniosek o zniesienie lub zmniejszenie może zostać pozytywnie rozpatrzony.